شماره بخش فروش:
09376320561

کشتی نوح (ع) و پنج تن آل عبا (ع) در روایات اسلامی

کشتی نوح (ع) و پنج تن آل عبا (ع) در احادیث و روایات

       "اِنَّما مَثَلُ اَهْلِ بَيْتى فيكُمْ كَمَثَل سَفينَةِ نوحٍ عليه‏السلام مَنْ دَخَلَها نَجا وَ مَنْ تَخَلَّفَ عَنْها غَرِقَ"

"همانا، مثل اهل بيت من، در ميان شما، همچون مثل كشتى نوح علیه السلام است هر كه سوار آن شد، نجات يافت و هر كه از آن تخلف كرد غرق شد"

احادیث و روایات بسیاری رابطه بین کشتی نوح (ع) و اهل بیت (ع) را بیان می کند که در اینجا به تعدادی از آنها اشاره میکنیم و مهمترین آنها حدیث رسول الله (ص) در ذیل می باشد:

«إِنَّما مَثَلُ أَهْلِ بَيْتي فِيكُمْ كَمَثَلِ سَفينَةِ نُوح، مَنْ رَكِبَ فِيها نَجا وَ مَنْ تَخَلَّفَ عَنْها غَرَقَ، وَ إِنَّما مَثَلُ اَهْلِ بَيْتي فيكُمْ مَثَلُ بابِ حِطَّة مَنْ دَخَلَهُ غُفِرَ لَهُ»

«همانا، مثل اهل بيت من، در ميان شما، همچون مثل كشتى نوح است; هر كه سوار آن شد، نجات يافت; و هر كه از آن تخلف كرد غرق شد. و همانا مثل اهل بيت من در ميان شما، مثل «باب حطّه» در ميان بنى اسرائيل است كه هر كه از آن داخل مى شد، مورد غفران خدا قرار مى گرفت.»

 و همچنین حدیث دیگری که از رسول خدا (ص) نقل شده است در ذیل میباشد که توسل حضرت نوح (ع) به پنج تن آل عبا (ع) را ذکر میکند:

یپامبر اسلام فرمود: « هنگامی که خداوند اراده کرد قوم حضرت نوح را هلاک کند، به نوح فرمان داد کشتی بزرگی بسازد. جبرئیل نیز با میخ‌هایی برای ساختن کشتی فرود آمد. در میان انبوه میخ‌ها پنج میخ ویژه بود که درخشش خاصی داشت و بر روی هر یک نام یکی از پنج نور مقدس محمد، علی، فاطمه، حسن و حسین نقش بسته بود.
حضرت نوح هر کدام را بر می داشت، میخ همچون ستاره‌ای در تاریکی شب می درخشید. هنگامی که میخ پنجم را برداشت، پس از درخششی، اشکی از آن جاری شد.
نوح از جبرئیل پرسید: « این میخ و اشک چیست؟»
جبرئیل در پاسخ گفت: « این میخ حسین بن علی است
حضرت نوح نیز هر یک را در یک طرف از کشتی کوبید.
پیامبر فرمود: « در آیه « و حملنا علی ذات الواح و دسر » منظور از « الواح » چوب‌های کشتی و منظور از « دسر » ما هستیم. اگر ما نبودیم کشتی حرکت نمی کرد

درباره ما

به ارک نوین "Arktoday.com" خوش آمدید. این وبسایت جهت بحث در مورد مفهوم مکتب ترک ختایی (حکومت خداوند حق) و ترکان ختایی (معتقدین به حکومت خداوند) باز شده است.

ادامه مطلب

بالا